Chambon alebo nie?

26. října 2009 v 17:24 | Mathusha |  Jazdenie
Ako som tak písala o lonžovaní, prečítala som si článok o chambone. Samozrejme, že som proti hociakým vyväzovacím a pomocným oťažiam, ale text o chambone sa mi celkom páčil. Týmto článkom by som chcela prebudiť nejakú diskusiu, kedže je tu docela mŕtvo a určite ma zaujíma váš názor!!!

Proč začít lonžovat na chambonu?

Pokud si přečtete minulé dva díly tohoto seriálu, uděláte si představu, o co ve výcviku koně usilujeme a že jsme ve fázi, kdy chceme, aby se kůň naučil při pohybu používat břicho a hřbet, aby uměl stabilizovat páteř a tak ji aspoň trochu chránil před zatížením jezdcem. Aby si uměl najít novou rovnováhu podobnou té, kterou bude uplatňovat i pod jezdcem, novou koordinaci pohybu, kdy se více spolehne na své tělo a končetiny, než na krk a hlavu. A k tomu se musí naučit chodit s hlavou a krkem vytaženým dopředu a dolů. Jsou koně, kteří tuto pozici udrží "sami od sebe" nebo jen po jednoduchém nácviku zcela bez problémů. Jsou koně, kteří jsou schopni či ochotni "na povel" snížit hlavu a krk jen do určité úrovně, pro náš účel nedostačující. Je potřeba "posunout jejich hranice" krok po kroku dál. Koni neřekneme slovy, že má dát hlavu níž a chvíli tak vydržet. Musíme mu to ukázat. Pokud je kůň skutečně poslušný, lze ho pokaždé, kdy má hlavu výš, než chceme, povelem či dotykem nebo tahem přimět hlavu snížit (viz minulý díl). Pokud však hlavu v této pozici neudrží a hned ji dá zpět nahoru, je tento postup neefektivní. Kůň se bude pouze upevňovat v nežádoucím způsobu pohybu. Nebo ne vždy důsledně zareagujeme svým povelem pro snížení hlavy.
A v tu chvíli nám může pomoct chambon. POKAŽDÉ, když kůň zvedne hlavu nad požadovanou úroveň, tedy PŘESNĚ A VŽDY VE STEJNÉ VÝŠCE, dá signál pro snížení hlavy. Jeho působení je důsledné, okamžité, stále stejné, spravedlivé. Záleží jen na tom, jakou délku chambonu si nastavíme.Kdy začít lonžovat na chambonu?

Samozřejmě nelze vzít "zeleného" koně, nasadit mu uzdečku, chambon, lonž a začít ho rovnat na kruhu. Aby chambon nebyl skutečně lámáním, kažením, strašením, bojem, je třeba s koněm podstoupit systematický výcvik přibližně v duchu, v jakém vedu tento seriál. To znamená:
  • kůň by měl vědět, že na tlak na týl je třeba hned snížit hlavu;
  • měl by umět na signál snížit hlavu (aspoň dle svých možností a schopností) a v této pozici se nechat vodit;
  • měl by se umět uvolněně (tedy s hlavou do jisté míry dole), svým přirozeným tempem a poslušně pohybovat na lonži na obě ruce v kroku, klusu a v přechodech; bez "rotování", bez ignorování lonžujícího;
  • měl by znát pobízející i zadržující pomůcky při lonžování a správně a v klidu na ně reagovat;
  • měl by být seznámen s přítomností udidla v hubě i s tím, že udidlo se může v hubě pohybovat (vodění a lonžování s udidlem, kdy není k němu nic zapnutého, později do něho volně zapnout otěže apod.).

Díky této přípravě nebude kůň se chambonem bojovat, nebude příliš překvapen tím "omezením", rychle pochopí, co se po něm chce (nezvedat hlavu výš, než chambon dovolí) a bude se v klidu pohybovat kousek pod úrovní působení chambonu. A o to nám jde, protože pak můžeme správnou prací zlepšovat pohyb a aktivitu jeho zádě a potažmo celého těla.

Jak lonžovat na chambonu?

Je třeba znát svého koně! Vědět, jak se pohybuje "od přírody", vypozorovat, jak nízko dokáže i po nácviku nést hlavu a krk během lonžování. V této pozici, ještě lépe kousek nad ní, je třeba začít. Délku chambonu zvolíme tak, aby zapůsobil (tedy se napnul a potáhl koně za nátylník a udidlo) až ve chvíli, kdy kůň zvedne hlavu kousíček nad tuto pozici. Díky tomu nebude kůň nijak omezován a nucen už při prvním setkání se chambonem nést hlavu pod svými momentálními hranicemi možností.
Prvních několik lekcí se kůň bude lonžovat na této délce chambonu. I přesto je třeba si hlídat jeho reakce a pokud by byl náznak toho, že je pro něj tento pohyb namáhavý, nepříjemný, nežádoucí, chambon se prodlouží. Kůň má klusat a dělat přechody s touto délkou uvolněně a klidně, pokud možno by chambon měl být aspoň trošku povolený. Pozor! Tato práce má v tyto dny trvat jen několik minut, často klus prokládat přestávkami v kroku! Dlouhodobější pohyb v této pozici může nadměrně natáhnout hřbetní svaly. Kůň má získat dojem, že chambon prostě není nic hrozného a nepříjemného. Dá se pracovat i dvakrát denně, vždy chvíli na chambonu, pak chvíli bez něho v kroku, pak opět se chambonem atd. Ideálně je takto pracovat 3x týdně, kůň bude dělat pokroky a nepřetáhne se. Vždy je třeba ho důkladně zkontrolovat, jestli nemá citlivé svaly.

Během několika prvních dní se doba lonžování postupně prodlužuje, budeme stále zvyšovat i počet intervalů lonžování se chambonem - krok - lonžování se chambonem - krok... Je třeba stále hlídat reakce koně a nedovolit, aby se unavil nebo byl bolavý. Pokud se pohybuje uvolněně a ochotně, lze na konci lonžování na několik kol v klusu na obě ruce chambon trochu zkrátit. A opět - dobu lonžování na zkráceném chambonu postupně prodlužovat a podle reakcí koně ke konci opět zkrátit chambon o trochu víc. Tak se postupně dojde až do stádia, kdy kůň kluše a provádí přechody s hlavou na požadované úrovni a s požadovanou aktivitou pohybu.
Při lonžování s chambonem chceme po koni stejnou práci, jakou jsem popisovala v minulém díle. Po uvolnění v přirozeném tempu se snažíme o energický pohyb v klusu a často provádíme přechody - opět energické.
Pokud je chambon příliš krátký, takže kůň nese hlavu níž, než je schopen pohybem svého těla vyrovnat, hrozí nebezpečí, že bude chodit "po předku" a jeho záď nebude dostatečně aktivní. Protože obecně chambon podněcuje koně nosit hlavu nízko, probouzí u něho tendenci padnout na předek. K tomu by nemělo nikdy dojít! Kůň se má i s hlavou dole pohybovat v rovnováze a to zajistí správná délka chambonu, správné pobízení a časté energické přechody krok-klus-krok. Každý kůň má svoji "nejnižší možnou pozici hlavy", pod kterou nelze jít, protože se naruší jeho rovnováha a omezí se aktivita končetin a celého těla. U každého koně je tato pozice velmi individuální.Ke konci lonžování je dobré chambon sundat a koně nechat vyklusat bez ničeho, pouze aby na známý pokyn dával hlavu dolů. Časem by měl být kůň schopen i bez chambonu pohybovat se s hlavou níž a níž.

Co očekávat a neočekávat od chambonu?

Chambon říká koni, že by neměl zvedat hlavu a krk výš, než je žádoucí. Nic víc nelze od chambonu očekávat! Žádný zázrak, že se zlepší chody či temperament koně! I s chambonem se může kůň prát nebo ho ignorovat, může s ním utíkat nebo se loudat. To, jak se bude kůň s chambonem pohybovat a jak na něho bude reagovat, určuje dosavadní výcvik a kvalita jeho momentálního pohybu! Takže - vše je zase a jen o lidech…
Tento text ma nepresvedčil o tom, že ho zrazu a hneď budem používať, mne sa moja práca s koníkom páči bez akýchkoľvek takýchto vecí, len chcem vedieť, aký máte názor, či ste to vôbec vedeli a či by ste to niekedy pri nejakom koni vyskúšali :) Napr.: ja sama vidím, že mi koník zdvíha hlavu pri prechodoch, keď ma hlavu nižšie tak mu zadok vynecháva a padá na predok a akonáhle ide od zadku, hlava je hore. Lenže ja to chcem riešiť časom... Pomocou chambonu by to možno bolo rýchlejšie, ale bolo by to efektívne? nepokazilo by ho? Vedela by som to používať? Jednoducho ma len zaujíma, aký máte na to názor :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Peťka :) Peťka :) | 26. října 2009 v 19:57 | Reagovat

...chambon....
neviem ale podla mna ked neces s konom robit hned nejako sport alebo co ja viem a tak tak si myslim ze to ide  aj bez toho....ako mozno by som to niekedy chcela vyskusat ale isto nie sama ja bez niekoho kto to vie pouzivat....a podla mna kazdy kon to dokaze aj bez toho len treba cas a spravnu robotu....ale mozo raz sa stretnem s konom ktoremu to pomoze alebo co...ale ja teraz osobne si myslim ze to nie je az take potrebne....

2 Engi Engi | E-mail | Web | 26. října 2009 v 22:01 | Reagovat

Myslím si...
Aj ja som často nad tým polemizovla no vždy som prišla na to že kôň nemôže pracovať povolene keď ten chambon mu tam furt visí a nepovolí.. Keď si to prestavím na sebe asi ťažko by som sa tam povolila , prakticky ten kôň MUSÍ... Neviem čo by na to povedala Bára ale pozitívne by to asiq nebolo... No musím sa jej spýtať... :) Pekné články

3 Mathusha Mathusha | Web | 27. října 2009 v 7:35 | Reagovat

Peti: takže asi podobný názor :D

Engi: ono, keď si to vlastne vezmeš - opäť má kôň na výber - i keď drastickejším spôsobom - buď sa povolí, alebo ho to bude ťahať. Ale tiež mám názor, že sa nemôže povoliť prirodzene... Je to určitý druh núteného povolenia a to mi chceme??? Veď mi chcieme aby sa kôň povolil sám a nie aby sa povolil až keď ho nútime, či??? Ale takto asi nikam nespejeme :D:D Skús sa jej spýtať, určite tomu budem rada :)

4 Kika --->> :-* Kika --->> :-* | Web | 29. října 2009 v 17:03 | Reagovat

Ja s ním nesúhlasím a konovi by som to nedala, nezaujíma, že mu to dá dole hlavu a že to je pekné, súhlasím s engi, že tú hlavu dole dať musí, zato ked ju zníži po dobrej robote aby sa pekne uvolnil príde mi to krajšie...A mna hreje pri srdci pocit, že to spravit nemusel :)

5 Šárka Bajbárová neví co chce. Šárka Bajbárová neví co chce. | Web | 24. dubna 2010 v 19:57 | Reagovat

Šárka Bajbárová neví co chce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.